۱۰ برابر شدن قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی

مدت زمان زیادی از معرفی ارز های دیجیتالی نمی گذارد. معروف ترین ارز رمز پایه همانطور که می دانید بیت کوین می باشد این ارز دیجیتالی در میان ارز های دیگر از طرفداران بیشتری برخوردار می باشد به همین دلیل است که معمولا قیمت بالاتری نسبت به دیگر ارز های دیجیتالی دارد.

اما سال ها پیش در همان روز های معرفی این ارز دیجیتالی هیچ کسی تصور نداشت که قیمت این ارز دیجیتالی چندین برابر یا بهتر است بگوییم 10 برابر شود. کسانی که سال 2015 میلادی بیت کوین ذخیره و خریداری کرده اند می دانند قیمت آن به 10 برابر رسیده است. البته این 10 برابر شدن در عرض یکسال رخ داده است.

در اواخر سال 2018 میلادی قیمت بیت کوین به بیش از 16000 دلار رسید در صورتی که در سال 2017 میلادی قیمت آن خیلی کمتر بود و بهتر است بگوییم قیمت بیت کوین در این یک سال 16 برابر شده است و امروز می دانیم قیمت یک بیت کوین به بیش از 100 هزار دلار رسیده است.

بیشتر بخوانید:

کیف پول بیت کوین چیست؟

بر اساس ادعای کارشناسان و محققانی مانند آقای دیو چیمن، مدیر عامل شرکت تجارت ارز های رمز پایه استراتژی اکتاگون، ارز های دیجیتالی هیچگاه کم نخواهد شد و رفته رفته سیر صعودی خواهد داشت. وی در مصاحبه با شبکه CNBC افزود؛ روزی در رسانه ها 6 برابر شدن قیمت بیت کوین را خواهید شنید، در آن زمان تعجب نکنید.

در زمانی که قیمت بیت کوین 4000 دلار بود چیمن پیش بینی کرد تا پایان سال قیمت بیت کوین 5 برابر خواهد شد، بعد از این پیش بینی بسیاری از محققان و کارشناسان به رد صحبت های چیمن پرداختندو او را دیوانه پنداشتند. اما اکنون می دانیم که قیمت بیت کوین نسبت به دو سال اخیر افزایش چشم گیری داشته است و به صراحت می توان گفت دیو چیمن پیش بینی درستی کرده است.

قیمت بیت کوین در ابتدای سال 2017 میلادی حدود 1000 دلار بود. اما در اواسط همان سال  قیمت بیت کوین به 17000 دلار افزایش یافت.

در اوایل سال 2018 میلادی شرکت بازار های جهانی CBOE اولین صرافی دارای مجوز بیت کوین در امریکا تاسیس شد. در همان زمان به دلیل استقبال زیاد مردم از این شرکت برای مدت کمی سایت CBOE از دسترس خارج شد. این وب سایت به دلیل ازدیاد تقاضا از سوی مردم از دسترس خارج شده بود.

در سال 2008 میلادی بود که گروه ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را خلق نمودند. در آن زمان بیت کوین به اولین ارز دیجیتالی تبدیل شد. بیت کوین همچنین توانست با موفقیت امکان انجام معاملات و تبادلات مالی در فضایی امن و پنهان که به دور از نظارت های دولتی است را فراهم کند. بیت کوین همچنین باعث شد تا نظارت های سنتی و قانونی بر تبادلات مالی با مشکلات مختلفی روبه رو شود.

بیشتر بخوانید:

بیت کوین چگونه کار می کند ؟

متاسفانه مقامات بانک های جهانی و همچنین منتقدان ارز های دیجیتالی بر این باور هستند که افزایش بی سابقه قیمت بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتالی ممکن است فضایی مناسب برای پول شویی ایجاد کنند. زیرا معاملات مالی با استفاده از ارز های دیجیتالی در بازار های مجازی و غیر شفاف انجام می شوند.

در این رابطه مدیر عامل بانک مرکزی نیوزلند گفته است:

“بدون شک افزایش چشم گیر قیمت بیت کوین حبابی بیش نیست. در گذشته نیز نظیر این اتفاقات رخ داده است. در طول قرن های مختلف حباب های زیادی منابع مالی و ارزی را تحت تاثیر قرار داده است. پس افزایش قیمت بیت کوین نباید موجب تعجب شود. در صورتی که بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین با هیجان زیادی در حال نظاره این حباب هستند. همچنین اگر کسی توانایی خرید حتی یک بیت کوین را نداشته باشد به راحتی می تواند در این ارز دیجیتالی سرمایه گذاری کند.”

بهتر است بدانید کوچکترین واحد بیت کوین یک ساتوشی می باشد. ساتوشی نام خالق بیت کوین است.

شخصی که در سال 1392 توانسته باشد 1000 دلار بخرد یعنی معادل حدودا 13 میلیون امروز و حدود 3 میلیون در سال 1392، امروز با آن بیت کوین ها می تواند سرمایه ای به طور تقریبی 2.1 میلیون دلار یا 26 میلیارد تومان داشته باشد. این افزایش قیمت چشم گیر بدون شک در آینده نیز اتفاق خواهد افتاد، چرا که بر اساس پیش بینی ها، در آینده اسکناس های معمولی که در دست مردم است منسوخ خواهند شد و در آن زمان است که مردم به سمت ذخیره ارز های دیجیتالی هجوم ببرند.

بیشتر بخوانید:

آیا مردم عادی هم باید به وسیله بیت کوین سرمایه گذاری کنند؟

اخیرا در امریکا شخصی به دنبال اخذ مجوز از شورای شهر خود بود تا بتواند در محل دفن زباله های شهر لپ تاب خود را بیابد. وی در لپ تاپ خود 100 میلیون بیت کوین ذخیره کرده بود. اما سال های قبل فکر نمی کرد که بیت کوین تا این اندازه افزایش قیمت داشته باشد به همین دلیل در همان سال ها لپ تاپ کهنه خود را در سطل زباله انداخته بود.

این فرد تنها نمونه ای از افرادی است که به دنبال سخت افزار های خود در محل دفن زباله ها هستند. یکی از کارمندان شرکت ولش می گوید سرمایه گذاران بسیاری حاضر هستند در قبال پرداخت چند بیت کوین مجوز رفتن به محل دفن زباله های شهر را اخذ کنند.

افزایش قیمت بیت کوین و طمع افزایش ثروت باعث اتفاقات مختلفی در سراسر جهان شده است. حتی در ایران نیز در دو سال اخیر شرکت های زیادی در ارتباط با ارز های دیجیتالی تاسیس شده اند. بدون شک این همه رقابت و سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتالی بی دلیل و بی ثمر نخواهد بود.