کیف پول کاغذی بیت کوین چیست و چگونه ساخته می‌شود

همانطور که می دانید بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال است و این روز ها توانسته است طرفداران بسیاری را جذب خود نماید.  بیت کوین زیر نظر هیچ بانکی نمی باشد و کاملا مستقل است. بسیاری از افراد فکر می کنند این ارز کاملا غیر فیزیکی می باشد.

کیف پول کاغذی بیت کوین

برای ذخیره بیت کوین دو روش وجود دارد آفلاین و آنلاین . در کیف پول یا ولت بیت کوین می توان بدون محدودیت بیت کوین ذخیره نمود . اما این نوع ذخیره سازی با مشکلاتی همراه است. با اینکه تا به امروز هیچ هکری نتوانسته است به کیف پول ها دسترسی پیدا نماید اما انتظار می رود در آینده کیف پول بیت کوین در معرض خطر قرار بگیرد. به همین دلیل نیاز به یک پشتیبانی احساس می شود . در اینجاست که کیف پول کاغذی برای مردم قابل اهمیت می شود . اما چطور امکان دارد برای ارز دیجیتالی و مجازی کیف پول کاغذی داشت ؟

کیف پول کاغذی یکی از انواع ذخیره سرد بیت کوین ها به حساب می آید. کیف پول کاغذی رمز بیت کوین ها را ذخیره می کند. این کیف پول حاوی متن پرینت شده می باشد. متن شامل کلیدهای اطلاعات رمز بیت کوین است. اطلاعات رمز کلید های عمومی Public Key و خصوصی Private Key هستند . منظور از کلید عمومی نشانی کیف پول می باشد و زمانی که می خواهید شخصی به حسابتان بیت کوین واریز نماید این نشانی ر در اختیار او می گذارید. در ارتباط با کلید خصوصی باید در حفظ و نگهداری آن بکوشید و در اختیار کسی قرار ندهید. بعد از استخراج بیت کوین می‌توانید بیت کوین های خود را در این نوع کیف پول ذخیره کنید.ترکیب امکاناتی که کلید عمومی و کلید مخفی در اختیار شما می‌گذارد، مبادله ارز دیجیتال را ممکن می‌کند.

خیلی مهم است که بدانید اگر کسی کلید مخفی کیف پول شما را داشته باشد، می‌تواند منابع مالی شما را به دست بیاورد. به همین دلیل نباید کلید مخفی خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

چاپ بیت کوین

بعضی معتقد هستند که اگر بیت کوین‌ها را در کیف پول‌های آنلاین، سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری نگهداری کنید، ممکن است در معرض خطر هکرها قرار بگیرید یا بدافزارها به رمز عبور شما دسترسی پیدا کنند. باید بگویم که تمام انواع کیف پول‌های بیت کوین، امنیت کافی را دارند. بهتر است بسته به عادات شخصی و امکاناتی که در دسترس‌ خود دارید، بهترین نوع را برای خودتان انتخاب کنید. ضمن این که به نظر می‌رسد بهترین روش برای نگهداری از بیت کوین‌ها این است که چند نوع کیف پول مختلف استفاده کنید و همه را یک‌جا قرار ندهید.

کیف پول کاغذی بیت کوین، یک مدرک چاپی است که کلید عمومی و کلید مخفی در آن نوشته شده است. در بیشتر مواقع یک کد QR هم دارد و شما می‌توانید به سرعت با اسکن کردن آن در یک کیف پول آنلاین، خرید و فروش بیت کوین داشته باشید. مزیت بزرگ کیف پول کاغذی این است که کلیدهای شما در هیچ جا به صورت دیجیتالی ذخیره نشده‌اند. به همین دلیل مورد حمله سایبری یا دزدهای سخت‌افزاری قرار نمی‌گیرند.

روش ساختن کیف پول کاغذی بیت کوین

برای ساختن کیف پول کاغذی بیت کوین این ده مرحله را به ترتیب انجام بدهید:

۱- برای ساختن یک آدرس جدید بیت کوین، وب‌سایت BitAddress.org را در مرورگر خود باز کنید. برای لایت کوین وارد وب‌سایت LiteAddress.org بشوید.

۲- وب‌سایت BitAddress از شما می‌خواهد موس‌تان را روی یک سری کاراکتر به‌صورت کاملا تصادفی تکان دهید، یا خودتان کاراکترهای تصادفی، بزرگ و کوچک، عدد و علامت را بنویسید. وقتی عدد نمایش پروسه به ۱۰۰٪ رسید، آدرس جدید شما ساخته شده است.

bitadress

۳- در این صفحه، کلید عمومی و کلید مخفی شما به همراه کد QR نمایش داده می‌شود. آن را اسکن نکنید.

۴- روی عبارت Paper Wallet کلیک کنید.

۵- هر تعداد نسخه که از کیف پول کاغذی بیت کوین می‌خواهید، در باکس Adresses to generate وارد کنید.

۶- اگر مایل هستید کیف پول کاغذی بیت کوین شما، طراحی گرافیکی نداشته باشد و کاملا ساده باشد، جلوی عبارت Hide Art علامت بزنید.

۷- دکمه Generate را کلیک کنید تا کیف پول کاغذی بیت کوین شما ساخته شود.

۸- پس از این که کیف پول ساخته شد، دکمه Print را بزنید تا نسخه چاپی را داشته باشید.

۹- می‌توانید قبل از فرستادن دستور پرینت به دستگاه پرینتر، فایل PDF کیف پول را هم ذخیره کنید.

۱۰- کلید عمومی خود را یادداشت کنید یا کد QR آن را اسکن کنید و در نرم‌افزارهای مبادله بیت کوین وارد کنید و استفاده خود از بیت کوین را شروع کنید.

آدرس کیف پول بیت کوین

کاربرانی که کیف پول بیت کوین در بلاک چین دارند، امکان استفاده از کیف پول کاغذی بلاک چین از منوی سمت چپ و تنظیمات برای آن‌ها فراهم است. همچنین می‌توانید از روش‌های امن‌تر کردن کیف پول بیت کوین در بلاک چین استفاده کنید. اگر امکانات پیچیده‌تری برای کیف پول کاغذی بیت کوین خود می‌خواهید، می‌توانید از وب‌سایت Bitcoinpaperwallet.com استفاده کنید. این وب‌سایت طراحی مقاومی در برابر تهاجم دارد. همچنین می‌توانید برچسب‌های هولوگرامی سفارش دهید که با کمک آن‌ها مشخص می‌شود کسی تا به حال به اطلاعات آن دسترسی پیدا نکرده است. یک سی‌دی ابونتو با قابلیت بوت هم در اختیار شما قرار داده می‌شود که نرم‌افزار کیف پول کاغذی از قبل روی آن نصب شده است.
نگرانی‌های امنیتی

اگر تمام جوانب امنیتی برای محاظت از کیف پول کاغذی بیت کوین را رعایت نکنید، ممکن است حجم قابل توجهی از پول‌تان را از دست بدهید. در ادامه با چند روش برای امنیت کیف پول کاغذی آشنا می‌شویم:

اجازه ندهید هیچ شخصی بداند که شما کیف پول بیت کوین ساخته‌اید.
وب‌سایت‌های BitAddress و LiteAdress هر دو با کمک الگوریتم‌های BIP38 از کلید مخفی شما محافظت می‌کنند. این موضوع، امکان ورود دو مرحله‌ای یا 2FA را برای کیف پول شما فراهم می‌کند. مثل کلمه‌ عبور که غیر از اطلاعات خود کیف پول کاغذی بیت کوین، باید آن‌را وارد کنید. وب‌سایت‌هایی هم هستند که می‌توانید یادداشت‌هایی برای رمزگشایی کلمه عبورتان در آن‌ها یادداشت کنید.
برای جلوگیری از خطر هر نوع جاسوس‌افزار (Spyware) باید سیستم عامل خود را از اول دوباره نصب کنید. یک راه خوب برای این کار، استفاده از یک فلش USB یا یک DVD با قابلیت بوت از یکی از توزیع‌های لینوکس مثل اوبونتو است.
با این‌حال وقتی کیف پول کاغذی بیت کوین به وسیله یک وب‌سایت درست شده است، احتمالا می‌توانید کدهای‌تان را به صورت آفلاین هم درست کنید. پس قبل از درست کردن آدرس کیف پول، اینترنت خود را قطع کنید.
برای امنیت بیشتر، کیف پول کاغذی بیت کوین را به وسیله دستگاه پرینتری چاپ کنید که در هیچ شبکه‌ای اتصال ندارد و تنها به سیستم شما متصل است.

نکاتی برای امنیت بیشتر کیف پول کاغذی بیت کوین

کاغذ پرینت شده کیف پول‌تان را در یک کیف پلاستیکی مقاوم و غیر قابل نفوذ در برابر آب یا رطوبت نگهداری کنید.
اگر کیف پول کاغذی بیت کوین شما تاشدگی ندارد، آن را لمینت کنید تا محکم‌تر و ضد آب شود.
کیف پول‌تان را در جایی امن نگهداری کنید که دزدی‌های احتمالی آن را در معرض خطر قرار ندهد.
می‌توانید کیف پول کاغذی بیت کوین خود را به وکیل قابل اعتمادی بسپارید. مثلا شخصی که کاملا از وصیت‌نامه یا دارایی‌هایتان مطلع است و از آن‌ها نگهداری می‌کند.
برای محافظت بیشتر می‌توانید کیف پول بیت کوین کاغذی خود را در جاهای مختلفی نگهداری کنید. مثلا بعضی صاحبان بیت کوین، از افراد مورد اعتماد خانواده خود یا صندوق امانات برای نگهداری از کیف پول استفاده می‌کنند.