کیف پول بیت کوین چیست؟

یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین ارز های دیجیتال، بیت کوین BitCoin می باشد. همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال واقعیت فیزیکی ندارند و وجود آنها به صورت مجازی می باشد. بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال در هیچ بانکی ذخیره نمی شوند.

کیف پول بیت کوین

امروزه بسیاری از افراد صاحب بیت کوین شده اند، سابقه مالکیت بیت کوین در یک دفتر کل ثبت می شود. این دفتر کل همان بلاک چین BlockChain می باشد که بسیاری از شما نام آن را شنیده اید. بیت کوین ها در یک کیف پول مجازی ذخیره می شوند. این کیف پول حاوی بیت کوین نیست بلکه کلید خصوصی آن را نگهداری می کند. کلید خصوصی حاوی اطلاعاتی می باشد که برای تراکنش های بیت کوین لازم است. کیف پول بیت کوین با کیف پول های معمولی کمی مشابه است.

همانطور که گفته شد در کیف پول بیت کوین کلید خصوصی نگهداری می شود. مالک کیف پول می تواند به اطلاعات ارسال و دریافت و آدرس بیت کوین خود دسترسی داشته باشد. همچنین مالک می تواند آدرس های بیت کوین خود را حذف یا اضافه کند.

اساس کار کیف پول بیت کوین

آدرس های مربوط به بیت کوین حاوی رشته هایی از اعداد و حروف هستند. همچنین این رشته ها شامل کلید عمومی و خصوصی می باشند. اما کلید خصوصی چیست ؟ کلید خصوصی به کاربر این اجازه را می دهد که بیت کوین های خود را خرج کند. در مقابل کلید خصوصی کلید عمومی نیز وجود دارد. کلید عمومی مانند آدرس مقصد می باشد که به کاربر این اجازه را می دهد که بیت کوین دریافت کند. همانطور که گفته شد کلید خصوصی شامل اطلاعاتی برای دسترسی به آدرس های بیت کوین است . از کلید خصوصی می توان کلید عمومی را ایجاد نمود.

کیف پول بیت کوین انواع مختلفی دارد که هر نوع قابلیت خاصی دارند. کیف پول بیت کوین از هر نوعی هم که باشد باید پروتکل های بیت کوین و دیگر ارز ها را رعایت کند. پروتکل ها اجازه مدیریت تراکنش ها و استخراج بیت کوین را می دهند. در ادامه به معرفی انواع کیف پول می پردازیم

کیف پول آنلاین

این نوع کیف پول از طریق مرورگر های وب عمل می کند. در سال های گذشته، شرکت های زیادی به وجود آمدند که خدمات میزبانی کیف پول های آنلاین را بر عهده بگیرند. این شرکت ها که از امنیت بالایی برخوردار هستند باید از کلید های خصوصی به صورت امن محافظت نمایند. اطلاعات در کیف پول های آنلاین به صورت آنلاین ذخیره می گردد. با انتخاب این نوع کیف پول امکان دارد شرکت میزبان بتواند به طور کامل به بیت کوین های شما دسترسی پیدا کند.

کیف پول دسکتاپی

این نوع کیف پول از روش های سنتی تبعیت می کند. در این نوع کیف پول کاربران کنترل بیشتری روی بیت کوین های خود خواهند داشت. کیف پول فقط از طریق دسکتاپ قابل دسترس خواهد بود. بدین ترتیب اگر فایل ها آلوده بشوند شاید کاربران نتوانند از ذخیره بیت کوین خود استفاده کنند.

کیف پول موبایل

همانطور که از نام آن پیداست، این کیف پول مخصوص به تلفن های هوشمند جدید طراحی شده است. این کیف پول می تواند انتخاب خوبی برای کسانی که در بیرون بیت کوین خرج می کنند، باشد. اپلیکیشن های کیف پول موبایلی برای سیستم عامل های اندروید و IOS ارائه شده اند.

کیف پول سخت افزاری

این نوع کیف پول ها بسیار امن می باشند و هدف از به وجود آمدن آن ایجاد امنیت در نگهداری از کلید خصوصی می باشد. . این دستگاه‌ ها از نرم افزار کوچکی برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌ کنند که باعث کاهش آسیب ‌پذیری آن‌ها در مقایسه با کیف پول ‌های دسکتاپ و موبایل می‌شود.

برخی از افراد برای آنکه ثروت خود را پنهان کنند و همیشه در امنیت کامل باشند، کیف پول کاغذی را انتخاب می کنند. این افراد می توانند در کاغذ کلید خصوصی و آدرس بیت کوین خود را یاداشت کنند. این تکه کاغذ قابلیت هک شدن ندارد به همین دلیل مورد پسند بسیاری از افراد است. اما باید توجه داشت اگر کاغذ و یاداشت شما در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد بدون شک بیت کوین خود را از دست خواهید داد.

هر کیف پولی که انتخاب می کنید باید در حفظ امنیت آن بکوشید. امنیت کیف پول از هر موضوع دیگری مهمتر می باشد. اگر کیف پول آفلاین را انتخاب می کنید باید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت از دست رفتن اطلاعات از آنها بکآپ داشته باشید.

در صورتی که از کیف پول های آنلاین استفاده می کنید با رمزنگاری کردن آنها می توان شانس از دست دادنشان را کم کرد.

یکی از فناوری های جدید استفاده از امضا های چندگانه می باشد. این فناوری و قابلیت توسط بیت کوین ارائه می شود و به حفظ امنیت بیت کوین کمک می کند. این قابلیت، ریسک از دست دادن بیت کوین کاربری که از یک دستگاه استفاده می ‌کند را کاهش می ‌دهد. انجام تراکنش‌ ها بدون طی کردن یک سری مراحل مستقل امکان ‌پذیر نیست.

بیت کوین در میان ارز های دیجیتالی از ارزش بیشتری برخوردار می باشد به همین دلیل اغلب هکر ها کیف پول های بیت کوین را مورد حمله قرار می دهند. کیف پول‌ های بیت کوین مهم هستند چرا که حاوی اطلاعات مورد نیاز برای ارسال و دریافت بیت کوین هستند. کیف پول‌ های متفاوتی برای بیت کوین وجود دارد و هر کدام نقاط مثبت و منفی خود را دارند. جدای از انتخاب کدام مدل از این کیف‌ ها، چندین مرحله دیگر هم وجود دارد تا این کیف پول‌ ها را امن ‌تر کنید و ریسک از دست دادن پول را کاهش دهید.