رشد قیمت بیت کوین بعد از شش ماه

مدت ها بود بیت کوین سیر ثابتی را طی می کرد. اما در هفته گذشته به یکباره بعد از 6 ماه ارزش آن افزایش یافت. این افزایش قیمت شادی بسیاری از سرمایه گذاران را به همراه داشت. در این مقاله سعی می کنیم تا این سیر صعودی و عوامل تاثیر گذار بر آن را بررسی کنیم.

در 13 فروردین ماه سال 1398 در عرض 2 ساعت قیمت بیت کوین از مرز 4800 دلار عبور کرد. این افزایش قیمت برای بسیاری از فعالان بازار بیت کوین کم سابقه و بدون پیش بینی های قبلی بوده است. بر اساس خبر های منتشر شده در برخی از صرافی ها قیمت بیت کوین 4900 دلار اعلام شده است. و بسیاری از مردم به فروش بیت کوین خود پرداختند در مقابل نیز بسیاری از سرمایه گذاران دست به خرید بیت کوین زدند. از این رو حجم تراکنش های بیت کوین نیز افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت بیت کوین ماه ها حدود 4200 دلار بود.

علاوه بر بیت کوین ارز های دیجیتالی دیگر نظیر اتریوم نیز سیر صعودی داشت. در میان همه ارز های دیجیتال بیت کوین به تنهایی توانست افزایش 13 درصدی در یک روز گذشته را به ارمغان بیاورد.

همانطور که گفته شد افزایش قیمت بیت کوین باعث حیرت بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار این ارز دیجیتالی شده است. زیرا در ماه های گذشته تنها در نوامبر سال 2018 میلادی قیمت بیت کوین به بیش از 4500 دلار رسید از آن زمان تا هفته گذشته قیمت بیت کوین در مرز 4200 دلار قرار داشت. این اتفاق نشان می دهد بیت کوین عملکرد بهتری نسبت به دیگر ارز های دیجیتالی داشته است.

افزایش قیمت بیت کوین نشان می دهد پیش بینی بسیاری از کارشناسان در حال به وقوع پیوستن است. از دیگر ارز های دیجیتالی که در این روز توانستند صعود قیمتی خوبی داشته باشند می توان به اتریوم، ریپل و ایاس اشاره نمود. قیمت هر کدام از این ارز های رمز پایه به ترتیب، 5.5، 5.5 و 8 درصد افزایش داشته است.

همچنین در میان 20 ارز دیجیتالی دیگر بعد از بیت کوین، ارز های کاردانو، ترون و لایت کوین به ترتیب 12، 11 و 10 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. این ارقام نشان می دهد روز 13 فرودین روز خوبی برای تمامی ارز های دیجیتالی بوده است.

اما چه عواملی باعث این افزایش قیمت شده است، در 6 ماه گذشته که قیمت اغلب ارز های دیجیتالی ثابت بود، عوامل مختلفی وجود داشت که می توانست باعث تغییر قیمت شود اما هیچ تغییراتی در ارزش ارز های دیجیتالی در این مدت به وجود نیامد.

عامل اصلی افزایش قیمت ارز های دیجیتالی بعد از 6 ماه

می توان گفت عامل اصلی افزایش قیمت بیت کوین اخبار مثبت منتشر شده درباره آن باشد. از اواسط سال گذشته تا به امروز کارشناسان بسیاری سعی کردند تا به جوامع و دولت ها بفهمانند که استفاده و سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتالی بخصوص بیت کوین برای تمامی مردم به صرفه است و سود زیادی به همراه دارد. به همین دلیل است که هر روز بر تعداد سرمایه گذاران بیت کوین افزوده می شود. در سال جاری تعداد مردم عادی که به خرید بیت کوین یا فروش بیت کوین می پردازند روز به روز در حال افزایش است.

در کنار رشد ارزش بیت کوین متقابلا ارز های هم خانواده آن نیز افزایش قیمت دارند.

در چند هفته گذشته اخبار مثبتی از بیت کوین منتشر شد. انتشار این اخبار سبب شد تا مقامات دولتی در کشور های مختلف به این ارز دیجیتالی علاقمند شوند. در نتیجه انتشار اخبار مثبت، توسعه بازار های جهانی مربوط به بیت کوین، افزایش تراکنش های ارز های دیجیتالی و ثبات قیمت بیت کوین سبب شد ارزش ارز های دیجیتالی به یکباره بعد از شش ماه افزایش یابد.

بر اساس پیش بینی های انجام شده انتظار می رود در روز های آتی دوباره شاهد افزایش قیمت بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتالی باشیم. برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که قیمت بیت کوین به مرز 5500 دلار نیز برسد. در مقابل برخی دیگر از کارشناسان تصور دارند که ارزش بیت کوین به زودی دوباره نزول خواهد کرد.

بر اساس این جهش قیمت، ارزش کل بازار بیت کوین نزدیک به 80 میلیارد دلار افزایش چشمگیری یافت. این افزایش در شش ماه گذشته بی سابقه بوده است و باعث خوشحالی بسیاری از سرمایه گذاران شد. با این حال پیش بینی ارزش بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتالی در روز های آتی کمی دشوار است. اما بدون شک چشم اندازی روشن در انتظار تمام ارز های دیجیتال است.