دلیل کاهش تراکنش های بیت کوین چیست؟

تلاطم در بازار انواع ارز ها یک اتفاق همیشگی است. بازار ارز هایی مانند دلار و یورو نیز گاهی دچار تنش می شود. در برخی از زمان ها تراکنش ها به حداقل می رسد و در زمان هایی تقاضا زیاد می شود. این اتفاق برای ارز های دیجیتالی نیز رخ می دهد. هر اتفاق کوچکی می تواند روی تراکنش ها تاثیر بگذار اما این به معنای کاهش تقاضا و علاقه به ارز های دیجیتالی نیست.

رسانه ها تصور می کنند اگر تعداد تراکنش های بیت کوین بالا برود، نرخ تراکنش ها نیز افزایش می یابد و در مقابل اگر تعداد تراکنش ها کم شود به این معناست که علاقه به بیت کوین نیز کاهش یافته است. خبری که در ماه های اخیر بسیار شنیده می شود. اما دلیل کاهش تراکنش های بیت کوین پذیرش هارد فورک SegWit می باشد. پیش بینی می شود این روند مثبت باشد گرچه بسیاری از افراد آن را درک نمی کنند.

کاهش تراکنش های بیت کوین

شبکه بیت کوین همیشه رفتارهای غیر منتظره ای را نشان داده است. در ماه های ابتدایی پیدایش این ارز دیجیتالی غیر ممکن بود که بتوان یک روند ثابت را در این شبکه پیدا نمود. این موضوع اغلب ارتباط با تراکنش ها به وجود می آید. در گذشته افزایش تراکنش ‌های شبکه بیت کوین، اتفاق خوبی به نظر نمی رسید. اما به دلیل بازده پایین شبکه، تاخیر در انجام تراکنش‌ها و افزایش قیمت آن‌ها به یک امر عادی تبدیل شده است.
بیشتر بخوانید:

آیا مردم عادی هم باید به وسیله بیت کوین سرمایه گذاری کنند؟

اکنون به نظر می اید تعداد این تراکنش‌ ها کاهش یافته است. شاید در نگاه اول کاهش تراکنش های بیت کوین نگران‌ کننده باشد اما باید گفت همه چیز طبیعی است. چند عاملمهم وجود دارد که  باعث کاهش تراکنش های بیت کوین می شود این اتفاق ممکن است در آینده بار ها تکرار شود. ابتدا باید گفت تعداد اندکی از افراد اقدام به ارسال تراکنش ها می کنند. اگرچه این درصد خیلی کوچکی از اتفاق بزرگی است که در شبکه در حال وقوع می باشد.

واقعیت این است که تراکنش‌ های بیشتری در شبکه بیت کوین به صورت دسته‌ بندی (Batching) ارائه می‌شوند. همچنین تراکنش ‌های شخصی کمتری هم صورت می ‌گیرد که نشان دهنده واقعیت ماجرا نیست. وقتی از دسته بندی تراکنش ها صحبت می‌ شود یعنی میزان خروجی‌ ها هم به شدت کاهش یافته است. تراکنش‌ های دسته بندی شده، خروجی زیادی را ایجاد می کنند که در تئوری می ‌توان تعداد آن‌ها را نصف کرد. دسته بندی تراکنش ها اتفاق خوبی می باشد. پس می توان گفت اتفاق مهم دسته بندی تراکنش ها است که باعث کاهش تراکنش های بیت کوین شده است

بیشتر بخوانید:

کیف پول بیت کوین چیست؟

چارلز موریس یکی از نویسندگان وب سایت شبکه بلومبرگ بر این باور است که این پایان بیت کوین است. هر چند قیمت بیت کوین نسبت به سال گذشته پایین‌ تر آمده، اما شواهد چیز دیگری نشان می دهد اینکه همه اتفاقات در حال بهبود پیدا کردن است. در عین حال، عدم فهم نحوه کار کردن شبکه بیت کوین جای تعجب بسیاری دارد. موریس حتی بر این باور است که همه افراد و سرمایه گذاران در حال فرار از شبکه بیت کوین هستند. این گفته های موریس بر اساس کاهش تراکنش های بیت کوین می باشد.

با اینکه تعداد تراکنش ها تقریبا نصف شده است اما پیش بینی بسیار از افراد بر این مبنا ست که دسته بندی تراکنش ها باعث گسترش شبکه بیت کوین خواهد. شد با اجرای هر چه بیشتر هارد فورک SegWit شاهد کاهش بیشتر تراکنش ‌ها هم خواهیم بود. این به معنای استفاده کمتر مردم از بیت کوین نیست بلکه درست معنای متفاوتی دارد.

البته عوامل دیگری به جز دسته بندی تراکنش‌ها هم وجود دارند. ما شاهد کاهش تعداد تراکنش‌های اسپم در شبکه بیت کوین هستیم که اتفاق خوبی است. همه چیز برای بیت کوین در مسیر درستی در حال حرکت است و آینده ای روشن در انتظار بیت کوین و سرمایه گذاران شبکه بیت کوین خواهد بود. تلاطم و تغییرات و تحولات در هر بازاری رخ می دهد مهم نتیجه آن است.