بیت کوین فورک چیست و سرنوشت بیت کوین پس از آن چه خواهد شد؟

مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

ارز های دیجیتال این روز ها دچار نوسانات شدیدی می شود به طوری که قیمت آنها ممکن است میلیون ها دلار تغییر کند. این نوسانات شدید اغلب به دلیل پدیده ای به نام فورک Fork به وجود می آید. فورک در فارسی به معنای انشعاب ، چنگال یا چند شاخه است. فورک گاهی تاثیر مثبت و گاهی تاثیر منفی بر قیمت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین می گذارد.

هر کسی می تواند از این رویداد به بهترین شکل ممکن بهره ببرد به شرط آنکه بداند چگونه باید با فورک ارز دیجیتال کار کند. اگر با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مانند اتر آشنا باشید، حتما اخیرا اصطلاحات بیت کوین فورک bitcoin fork یا اتریوم فورک Ethereum fork شنیده اید.

اوایل مرداد ماه سال گذشته یک بیت کوین فورک انجام شد در طی این اتفاق ارز دیجیتالی بیت کوین به دو ارز کاملا مستقل تبدیل گردید :

  • بیت کوین bitcoin
  • بیت کوین کش bitcoin cash

اخیرا با انجام بیت کوین فورک ، بیت کوین های دیگری  نیز به وجود آمده اند که تعدادی از آنها در زیر آمده است :

  • بیت کوین گلد bitcoin gold
  • بیت کوین دایموند bitcoin diamond
  • سوپر بیت کوین Super bitcoin

در خصوص ارز دیجیتالی اتر نیز رویداد هایی در حال وقوع می باشد که اخیرا با انجام آنها یک فورک به نام اتریوم کلاسیک ETC به وجود آمده است. طبق گفته های فورک های دیگر نیز در راه هستند.

فورک در واقع زمانی اتفاق می افتد که یک نرم افزار یا پروتکل آپدیت می گردد. به معنایی دیگر وقتی پروتکل یک ارز دیجیتالی آپدیت می شود، فورک نیز انجام می گیرد. وقتی فورک انجام می شود ، یک نسخه از بلاک چین آن ارز دیجیتالی ایجاد می گردد. بسته به نوع فورک ممکن است بلاک چین ها در قسمت های مختلف شبکه اجرا شوند.

فورک ها به دو دسته کلی زیر تقسیم می شوند :

فورک سخت hard fork که سازگار با قبل نیست non backward compatible : پیاده سازی این فورک ها اجباری است.

فورک نرم soft fork که این فورک با قبل سازگار می باشد backward compatible : اما پیاده سازی این فورک ها اجباری نیست.

دلایل وقوع فورک ها متفاوت می باشد، دلیل اصلی وقوع فورک اضافه شدن یک ویژگی جدید یا اختلاف بین ماینر ها و کاربران و توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال می باشد. هارد فورک باعث می شود انشعابی بین این اجتماع برقرار گردد. این انشعاب با ساخت یک بلاک چین جدید صورت می گیرد.

همه چیز درباره فورک

اگر اخبار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین و اینکه بیت کوین چیست را پیگیری می‌کنید، حتما تا به حال در مورد Bitcoin fork شنیده‌اید. این موضوع باعث شده بسیاری از سرمایه‌گذاران و دارندگان بیت کوین دچار سردرگمی و نگرانی در مورد آینده‌ی این ارز دیجیتالي محبوب شوند.

وقتی در مرداد ماه بیت کوین فورک (Bitcoin Fork) انجام شد؛ یعنی عملا بیت کوین به دو ارز مستقل بیت کوین (Bitcoin) و بیت کوین کش (Bitcoin Cash) تبدیل گردید.  اکنون دو دسته توکن متفاوت بیت کوین داریم که هر کدام روی زنجیره بلاک مخصوص به خود قرار دارند. گفتنی است کسانی که پیش از این، ارز بیت کوین داشتند اکنون با نسبت یک به یک دارای ارز بیت کوین کش هم هستند.

البته فورک شدن در دنیای ارزهای دیجیتال چیزی نیست و مهم‌ترین رقیب بیت کوین، یعنی اتریوم (Ethereum)، سال ۲۰۱۶ آن را تجربه کرد و به دو ارز اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تقسیم شد.

چرا بیت کوین فورک اتفاق افتاد؟

مدتی بود که کاربران بیت کوین در یک جنگ داخلی بین توسعه‌دهندگان و استخراج‌کنندگان قرار داشتند. دسته‌ای از توسعه‌دهندگان عقیده داشتند که با محدود نگه داشتن اندازه شبکه‌ بیت کوین، آن را از خطر هک شدن و خرابکاری حفظ کنند. اما دسته‌ دیگری از استخراج‌کنندگان عقیده داشتند با گسترش زنجیره بلوکي، سرعت شبکه را افزایش دهند. در نهایت با توجه به این که پروتکل قدیمی بیت کوین دارای محدودیت سقف ۱ مگابایت اندازه بلاک یا حدود ۳ تراکنش در ثانیه بود، جامعه بیت کوین تصمیم گرفت با انجام فورک این زنجیره بلوکي را گسترش دهد. در نهایت در تاریخ اول آگوست، بیت کوین فورک اتفاق افتاد و بیت کوین کش با ارزش حدود ۲۱۵ دلار عرضه شد.

در تعریف بیت کوین کش (Bitcoin Cash) آمده است: بیت کوین کش یک پول الکترونیک همتا به همتا روی بستر اینترنت است. این پول کاملا غیر متمرکز، بدون هیچ بانک مرکزی و بدون نیاز به اعتماد به طرف‌های سوم است.

آیا بیت کوین فورک نگران کننده است؟

جواب این سوال قطعی نیست؛ یعنی نمی‌توانیم به طور حتم بگوییم چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد، اما این ماجرا دو رو خواهد داشت. همان طور که می‌دانید تعداد بیت کوین‌ها محدود بود و تنها ۲۱ میلیون بیت کوین در بازار وجود داشت؛ اما اکنون با عرضه بیت کوین کش ۴۲ میلیون بیت کوین در بازار خواهد بود که می‌تواند به گسترش بازار و معاملات کمک کند.

اما گسترش شبکه، احتمال به وجود آمدن مشکل و خرابی را هم بالا می‌برد؛ اتفاقی که پیش از این برای اتریوم هم افتاده بود و موجب هک شدن اتریوم و کاهش ارزش آن شد. دکتر گریک هیلمن (Dr Garrick Hileman)، یک محقق در مرکز تحقیقات مالی کمبریج، در این باره گفته است:

بیت کوین مانند یک درخت است و این درخت در حال رشد و بزرگ شدن است. امروز اتفاق خاصی برای بیت کوین نیفتاده است، تنها یک شاخه از درخت بیت کوین جدا شده تا رشد کند و تبدیل به یک درخت جدید شود.

بعد از فورک چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

پیش از ۱ آگوست، از این بابت جای نگرانی وجود داشت که کاربران و مراکز مبادله بیت کوین، ارز جدید را نپذیرند و با استقبال روبرو نشود. همان طور که Coinbase از پذیرش آن سر باز زد و از عرضه آن خودداری کرد. یا این که اشتباهات و باگ‌هایی در ارز جدید وجود داشته باشد که رضایت کاربران را جلب نکند، موجب کاهش کارایی شبکه شود و در نهایت از محبوبیت بیت کوین بکاهد. اما کاهش سرعت شبکه که در ابتدای عرضه بیت کوین کش اتفاق افتاد، به سرعت رفع شد و از این بابت خطری بیت کوین را تهدید نکرد. همچنین در ساعات اولیه عرضه، ارزش بیت کوین کش جهش چشمگیری داشت و نه تنها موجب کاهش ارزش ارز اصلی بیت کوین نشد، بلکه آن هم با افزایش قیمت روبرو شد. حتی برخی از کارشناسان ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرده‌اند ارزش بیت کوین به بالاتر از ۳۰۰۰ دلار هم خواهد رسید.

پس عملا اتفاقی که بعد از بیت کوین فورک افتاد نه تنها نگران کننده نبود، بلکه بسیار امیدوار کننده هم بود؛ چرا که در ۲۴ ساعت اولیه پس از عرضه ارز جدید بیت کوین، ارزش آن به بیش از ۵۰۰ دلار رسید و به سومین ارز دیجیتال مهم در بازار تبدیل شد. رشد قیمتی بیت کوین کش همچنین روی قیمت ارز اصلی بیت کوین هم تاثیر مثبت گذاشت و باعث نزدیک شدن آن به ۲/۷۵۰ دلار شد.