اتر چیست؟

اتر نوعی ارز دیجیتال می باشد که در شبکه اتریوم استفاده می گردد. اتریوم نیز نوعی پلتفرم نرم افزاری می باشد که بر اساس فناوری بلک چین به وجود آمده است. هیچ شخص خاصی صاحب اتریوم نیست. برای استفاده از سیستم اتریوم به اتر نیاز است. اتر نیز مانند بیت کوین نوعی ارز دیجیتال یا یک واحد پول دیجیتالی است.
هر واحد پول از چندین واحد پول کوچک تر تشکیل شده است. مثلا دلار از چندین سنت تشکیل می شود. اتر نیز از واحد های کوچکترین تشکیل شده است. اتر از واحد کوچکتری به نام Wei تشکیل شده و ارزش آن نسبت به Wei محاسبه می گردد. همانطور که گفته شد برای استفاده از شبکه اتریوم نیاز به اتر است. برای انجام تراکنش های اتر در شبکه اتریوم به GAS نیاز داریم. به بیانی دیگر GAS کارمزد تراکنش ها در اتریوم می باشد.

شبکه اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری غیر متمرکز بر اساس فناوری بلاک چین است. اتریوم از برنامه‌های نرم‌افزاری هنگام پردازش پشتیبانی می‌کند. با اینکه فرد خاصی صاحب اتریوم نیست؛ اما سیستمی که از این قابلیت پشتیبانی می کند رایگان نیست. این سیستم به اتر نیاز دارد. اتر یک توکن (کد منحصربه فرد) است که برای پرداخت محاسبات مربوط به اجرای برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند بیت کوین، ارز دیجیتال اتر هم یک واحد پول دیجیتالی است. همان طور که ضمانت‌نامه‌های مالی مثل اوراق قرضه در فرم‌های فیزیکی صادر می‌شود، ارز‌های مجازی هم نمونه‌ای از واحد‌های پولی در فرم مجازی است. خرید آنلاین اتر و فروش آن مثل پول نقد نیاز به شخص ثالثی برای تایید یا پردازش ندارد.

ارز دیجیتال اتر و شبکه اتریوم

  • استخراج اتر چگونه است؟
  • اتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

اتریوم در عملیات مربوط به ارزهای مجازی یا پرداخت‌ها از سوخت استفاده می‌کند. این مورد را برای شما با مثالی توضیح می‌دهیم. درست مثل یادداشت‌های آنلاین اینترنتی است. برای ارسال، حذف یا اصلاح این یادداشت‌ها باید هزینه‌ی تراکنش مربوط به آن به اتر پرداخت شود. اتر گاهی اوقات نفت دیجیتال هم نامیده می‌شود. هزینه‌های معامله‌ی اتریوم بر اساس مقدار گازی که در هر تراکنش نیاز است، مشخص می‌شود. مقدار گاز برای هر عملیات بر اساس قدرت محاسباتی مورد نیاز و مدت زمان اجرای آن عملیات، محاسبه می‌شود. مثلا هزینه‌ی یک عملیات ۵۰۰ گاز است که باید به اتر پرداخت شود. مقررات اقتصادی مربوط به بیت کوین، محدود است؛ یعنی هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت؛ ولی مقررات اتریومانعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

اتر

در یک رقابت تجاری در سال ۲۰۱۴ از تمام اترهای موجود حدود ۶۰ میلیون آن توسط کاربران خریداری شد. دیگر اینکه دوازده میلیون اتر به گروهی از محققان و توسعه‌دهندگانی که روی تکنولوژی مبتنی بر شبکه اتریوم کار می‌کردند، پرداخت شد. در هر ۱۲ ثانیه پنج اتر به توسعه‌دهندگان برای انجام تراکنش‌ها پرداخت شد. هجده میلیون اتر در هر سال تولید می‌شود. هر ۱۲ ثانیه پنج اتر به شخصی که هر بلاک را ایجاد کند، تعلق می‌گیرد. هنوز مقدار دقیق اترها مشخص نیست و سرعت ایجاد اتر بعد از سال ۲۰۱۷ و تغییر الگوریتم توافق جمعی شبکه اتریوم به درستی مشخص نیست. این مسئله منجر به تغییر قوانین شبکه اتریوم می‌شود. بنابراین، میزان پاداش‌ استخراج ارز دیجیتال اتر کم می‌شود.