آینده بیت کوین در سال ۲۰۱۸ چگونه خواهد بود

بخش بزرگی از بازار ارز های دیجیتال مربوط به پیش بینی کردن می باشد. همه روزه در اثر اتفاقات مختلف، کارشناسان و محققان آینده بیت کوین را بیش بینی می کنند. متاسفانه به دلیل نو پا بودن ارز های دیجیتالی هر حادثه ای می تواند قیمت آنها را تحت تاثیر بگذارد و این امر سبب نگرانی بسیاری از سرمایه گذاران شده است. قیمت ارز های دیجیتالی ممکن است بر اثر هر اتفاقی خود به خود تغییرات چشم گیری پیدا کنند.

در این بین بازار برای پیش بینی کارشناسان نیز گرم شده است. در سال گذشته عده ای از محققان و کارشناسان فعال در این حوزه برای آینده بیت کوین در سال 2018 میلادی پیش بینی هایی کردند. این پیش بینی ها بر اساس بستر پایداری که در سال 2017 میلادی برای ارز هایی دیجیتالی بخصوص بیت کوین به وجود آمده بود، انجام شده است. در سال 2017 میلادی برای اغلب سرمایه گذاران سوال بود که در سال 2018 میلادی چه اتفاقاتی بر سر راه بیت کوین وجود دارد؟ آیا همچنان بستر پایدار برای سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتالی فراهم است؟ در ادامه به بررسی این موضوعات و پیش بینی هایی که برای سال 2018 میلادی شد می پردازیم.

بیت کوین ارز دیجیتالی محبوب

با رسیدن قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار، آن هم درست قبل از کریسمس، باید به رشد و برتری آن در بازار اذعان داشت اما از آن موقع همزمان با باز شدن بازار دوباره شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم.

متاسفانه اواخر سال 2017 میلادی سهم بیت کوین در بازار به 33 درصد کاهش یافت. در صورتی که ارز های دیجیتالی دیگر مانند ترون، استالر و ریپل سهم زیادی از بازار را از آن خود کردند. با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که بیت کوین در سال 2018 میلادی همچنان در صدر می ماند. چرا که با این کاهش سهم، بیت کوین خود را در حال بازیابی قرار داد.

مدیر عامل بستر معاملاتی ShapeShift اریک ورهس:

از سال گذشته تعداد تراکنش های بیت کوین کاهش زیادی داشته است و همگی ما شاهد آن بودیم. اما با این حال بیت کوین از رشد آلتکوین های دیگر نیز سود می برد.

مدیر فناوری های مالی شرکت Autonomous لکس سوولین:

با اینکه سهم بیت کوین کاهش یافته، اما این ارز دیجیتالی چنان اثر شبکه ای گشترده ای دارد که نمی توان عملکرد آلتکوین های دیگر را به خوبی بیت کوین مشاهده نمود.

افزایش موسسات مالی در حمایت از بیت کوین

بعد از آنکه ارز های دیجیتالی مورد تمسخر بسیاری از کارشناسان و سرمایه گذاران ارز های اسکناسی قرار گرفت، وال استریت مجبور شد تا به بیت کوین توجه نشان دهد. این موضوع سبب این شد، موسسات مالی بیشتری بیت کوین را بپذیرند. ارائه معاملات آینده بیت کوین از سوی بازارهای (CME) و (CBOE) خود نشانه‌ ای از صحت این موضوع می باشد.
یکی از تحلیلگران شرکت سرمایه گذاری (Canaccord Genuity) می گوید:

سرمایه گذاران اصلی و بزرگ به یادگیری در این باره علاقه نشان داده اند و بدون شک حاضر هستند سرمایه گذاری خود را بیشتر کنند.

نولان بائورلی نویسنده فعال در حوزه ارز های دیجیتال می ‌گوید:

با ایجاد بازار تحت نظارت معاملات آتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷، همه چیز آماده است تا در سال ۲۰۱۸ صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) نیز عرضه شود. در واقع بازار (CBOE) جهت اخذ مجوز ۶ ارز دیجیتال در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در انتهای سال ۲۰۱۷ اقدام کرده است و احتمالا در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه می‌شوند. این اقدام سبب وارد شدن هر چه بیشتر صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری به بازار می‌شود.

مقررات و نظارت های بر بیت کوین بیشتر از قبل می شود

تا سال 2017 میلادی همه نظارت ها و مقررات موجود بر ارز های دیجیتالی فقط برای مدت کوتاهی پایدار بودند. اما از سال 2018 میلادی شاهد این بودیم که نظارت ها و مقررات ها بر بازار ارز های دیجیتالی بیشتر و پایدار تر از قبل شده است.

یکی از تحلیلگران در این باره می گوید:

در آینده ای نزدیک فشار نهاد های نظارتی بدون شک بیشتر از قبل خواهد شد بدین ترتیب قیمت بیت کوین نیز تحت تاثیر این نظارت ها دچار تغییرات بزرگی خواهد شد.

اما باید گفت نظارت ها در بازار ارز های دیجیتالی مانند مانع بر سر راه افزایش قیمت عمل می کنند زیرا دلیل محبوبیت ارز های دیجیتالی نبود نظارت بر آنها است نظارت های آینده باعث ایجاد ترس در بازار خواهد شد.
اسپنسر بگرات مدیر مرکز تحقیقات در موسسه سرمایه ‌گذاری روی بلاک چین، پیش ‌بینی می ‌کند؛ افزایش نظارت ها باعث سقوط قیمت بیت کوین در آینده خواهد شد.

او همچنین پیش بینی کرده است؛ 60 الی 75 درصد از صندوق های سرمایه گذاری از بازار ارز های دیجیتالی با افزایش نظارت ها خارج خواند شد. اما در این بین آن دسته از صندوق های باقی مانده که سرمایه زیادی دارند می توانند، سود زیادی را کسب کنند.

ادامه نوسانات قیمت ها

بازار بیت کوین یعنی بازار پر نوسان با اینکه یک سال دیگر از عمر بیت کوین می گذرد اما همچنان پر نوسان خواهد بود. تحلیلگران بازار بیت کوین بر این باور بودند که آینده بیت کوین در سال 2018 میلادی درخشان تر از قبل است. و در این سال نسبت به سال 2017 هارد فورک های بیشتری قابل مشاهده است. این فورک‌ ها در کوتاه مدت مشکلی برای ارزش بیت کوین ایجاد نمی‌ کنند اما در دراز مدت نمی‌ توان چنین انتظاری داشت.
آینده بیت کوین در سال ۲۰۱۸ از این سه حالت خارج نیست. باید دید کدام در انتظار محبوب‌ترین رمز دیجیتال است.